سفیدک پودری

سفیدک پودری (Powdery Mildew)، نوعی بیماری قارچی است که معمولاً گیاهان زیادی را درگیر می کند. این بیماری در خصوص بنفشه آفریقایی نیز شایع هست و به جرات می توان گفت تمامی افرادی که بنفشه آفریقایی نگهداری می کنند حتما با این پدیده روبرو بوده اند.
آثار این بیماری معمولاً با ایجاد یک لایه سفید رنگ روی برگ ها، روی ساقه گیاه و حتی پشت غنچه ها و گل ها نمایان می گردد. این لایه سفید رنگ به گونه ای است که در نگاه اول به نظر می رسد آرد روی برگ های گیاه ریخته است.
خوشبختانه این بیماری به راحتی قابل درمان است. در مراحل ابتدایی، با شستشو برگ ها به وسیله 1) گلدان های بنفشه آفریقایی خود را خیلی فشرده و متراکم در کنار یکدیگر قرار ندهید. همواره یک فاصله مناسب بین گلدان ها را رعایت کنید تا هوا بین گلدان ها گردش کند.

2) معمولاً سفیدک پودری در فصول سرد سال (زمستان و پاییز) روی بنفشه های آفریقایی ایجاد می شود. یکی از دلایل ایجاد سفیدک پودری اختلاف زیاد بین دمای روز و شب است. در فصل های سرد سال، دمای شب کم شده و دما در روز افزایش پیدا می کند. توصیه می شود که اگر بنفشه ها یتان را پشت پنجره قرار می دهید فاصله مناسب را از پنجره رعایت کنید (حدود 30 تا 40 سانتیمتر) تا گل های زیبایتان از سرمای شب در امان باشند.

3) اگر سفیدک پودری را روی گل ها و غنچه های بنفشه آفریقایی خود مشاهده کردید، حتماً گل ها و غنچه ها را جدا کرده و دور بیندازید.

4) سفیدک پودری فقط روی سطوح گیاه ایجاد می شود (ساقه، برگ یا گل ها). اگر سفیدی هایی روی سطح خاک مشاهده نمودید با سفیدک پودری اشتباه نگیرید. سفیدی های سطح خاک معمولاً تجمع باکتری های خاک هستند که برای گیاه مضر نیستند.

 

نظر خود را بنویسید