مگس سفید گلخانه

مگس سفید و بهترین راه مبارزه با آن :
مگس سفید (Trialeurodes vaporariorum) افتی است خطرناک که روی گیاهان و در گلخانه‌ها دیده می‌شود معمولاً در زیر برگ‌ها و مکان‌های سایه مشاهده می‌شود. مگس سفید یک حشره مکنده شیره است که اغلب در تعداد بالا بر روی برگ دیده می‌شود  وبا مکیدن آب و شیره گیاه باعث اختلال در رشد، زردی برگ و کاهش بازده می‌شوند. گیاهان ضعیف و مستعد زود ابتلا به این آفت می‌شوند. مگس سفید با زخمی کردن بافت‌های گیاه در خین مکیدن شیره با عث بیماری‌های بعدی مانند انواع قارچ‌ها و کپک‌ها می‌شود.
گیاهان میزبان شامل بیش از ۲۵۰ گیاهان زینتی و سبزی. مرکبات، کدو، بنت قنسول، سیب زمینی، خیار، انگور، گوجه فرنگی و انواع گل های آپارتمانی مانند حسن یوسف، مرجان معمولاً آلوده است.

کنترل مگس سفید:
مبارزه و نابود کردن مگس سفید به دلیل داشتن هزاران تخم بر روی برگ‌ها و ساقه‌ها بسیار دشوار است. به طوری که اکثر حشره کش هیچ تأثیری بر این حشره ندارند و حتی در صورت نابودی مگس سفیدهای بالغ، شاهد افزایش جمعیت از طریق تخم‌های موجود هستیم.
تله چسبان زرد یا کارت زرد برای نظارت و کنترل جمعیت بزرگ‌سالان مفید هستند.

 

مبارزه بیولوژیک با مگس سفید : شکارچیان طبیعی این آفت شامل ladybugs کفشدوزک‌ها و لاروهای بالتوری، که از تخم آنها تغذیه می‌کنند برای زمانی که سطح آفت کم تا متوسط هستند خوب است.
اگر جمعیت بالا هستند، استفاده از یک حداقل سمی، آفت کش آلی با عمر کوتاه به کنترل، و سپس آزاد کردن حشرات شکارگر به حفظ کنترل بسیار عالیست.
نکته: روغن‌ها ی مخصوص که باعث خفه شدن حشرات می‌شوند در تمام مراحل این آفت بسیار مؤثر است.

سم از بین برنده مگس سفید:
یکی از ترکیبات سم حشره کش که ما به طور تصادفی استفاده کردیدم و بسیار عالی جواب داد ترکیب دو حشره کش  oberon و peroteus بود. هر دو تولید شرکت بایر آلمان.

 

 

نظر خود را بنویسید

نظرات

تاریخ ایجاد: 1397/4/24 02:21 ق.ظ

تلفن تماس چرا نیست